‘Laiklik Günü’ Teklifi, Abdülhamid’in Torununu Kızdırdı

2. Abdülhamid’in torunu Kayıhan Osmanoğlu, 3 Mart’ın ‘Laiklik Günü’ olarak ilan edilmesi için Meclis’e verilen kanun teklifine tepki gösterdi.

TBMM’deki partilere çağrı yapan Osmanoğlu sosyal medya hesabı üzerinden şöyle yazdı:

“Bilmeyenler için hatırlatmak isterim. 3 Mart 1924 yılında 623 yıl Türk Milletine serdarlık yapmış olan ceddim Hanedan-ı Âli Osman, kadın erkek, genç ihtiyar, çoluk çocuk demeden ana yurtlarından sürgün edilmiş, 400 yılı Osmanoğlu ailesinde olmak üzere 1300 yıllık İslam Hilafet makamı ortadan kaldırılmıştır.”

Laiklik karşıtı uygulamalara tepki olarak 25 Eylül 2023’te, 90 aydının imzasıyla kurulan Laiklik Meclisi, hilafetin ve Şer’iye ve Evkaf Vekaletinin kaldırıldığı, Tevhidi Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu’nun çıkarıldığı 3 Mart’ı yüzüncü yılında Laiklik Günü olarak kutlama kararı almıştı.

Konuyu bir kanun teklifi hazırlayarak Meclis gündemine taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen de son dönemde iktidardan güç alan bir takım çevrelerin laikliğe karşı saldırılarını arttırdığına dikkat çeken Öztürkmen de, hilafet çağrılarının adliye binalarına taşındığını, ÇEDES projesi adı altında çocuklara şeriat eğitimi dayatıldığını vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x