Kartla internetten alışveriş yaparken dolandırıcılardan kendinizi nasıl korursunuz?

Ağ taraması

Sadece birkaç yıl önce suçlular, tarama veya tarama adı verilen yöntemi kullanıyordu; ATM’lere özel okuma cihazları yerleştirdiler ve bunları kart verilerini çalmak için kullandılar. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ve online alışverişin artmasıyla birlikte, kaydırma işlemi yavaş yavaş internete taşınmıştır. Dolandırıcıların kart sahibi verilerinin depolandığı çevrimiçi mağazaların sunucularına yerleştirdiği kötü amaçlı kodları kullanarak çalışırlar. Doğru, kart verilerinizi her seferinde yeniden girmemek için ticaret platformunun web sitesine kaydetmeniz çok uygundur. Ancak tam da bu nedenle dolandırıcılar kart numaranız, son kullanma tarihiniz, CVV kodunuz gibi tüm bilgilerinizi ele geçirir. Bazı alıcılar, SMS yoluyla ödeme onayı gibi bir hizmeti görmezden gelirler ve bu hizmetin yokluğunda, hesabınızdan para çekmek çok daha kolaydır.

Mikro hendekler

Mikroişlemler yapıldığında da veri sızıntısı meydana gelebilir. Mesela tatile gidiyorsunuz. Bir web sitesinde otel rezervasyonu yaparken, varışta ödeme koşulları sunmak çok uygundur. Ancak otel, doğrulamak için kart bilgilerinizi (adınız, soyadınız, kartınızın son kullanma tarihi ve kart numarası) doldurmanızı ister. Daha sonra, otelin sizden bir mikroişlemi onaylamanızı istediği bir mesaj alırsınız – otelde ödeme yaparken iade edilen bir euroluk küçük bir dilim. Bu, verilerin çalınabileceği bir mikro hendeği gözden kaçırmak anlamına gelir eğer yine SMS bildirim hizmetini etkinleştirmediyseniz. En uygun yol, yalnızca bu tür satın alımlar için özel olarak bir karta sahip olmak ve her seferinde yalnızca harcamayı planladığınız tutarı ona aktarmaktır. En radikal şey, internette banka kartıyla ödeme yapmak değil, yalnızca teslimattan sonra nakit olarak ödeme yapmaktır.

Siber dolandırıcılık alanı her geçen gün gelişiyor: Suçlular artık arayanın gerçek numarasını gizlemelerine olanak tanıyan özel yazılımlar kullanıyor. Muhatap, saldırganın daha önce programa girdiği sahte bir numarayı görecektir ,örneğin, bankanın çağrı merkezinin resmi numarası.

Dolandırıcı, müşteriyi bankanın güvenlik hizmetinin hesaplarına kaydettiği şüpheli faaliyetler konusunda uyarıyor ve ardından kişiden bir PIN veya şifre girmesini istiyor. Engelleme yalnızca birkaç dakika sürdüğü için bu işlemin hızlı bir şekilde yapılması gerekir. Peki bu durumda ne yapalım? Hiçbir durumda acele etmeyin. Banka şüpheli işlemleri dolandırıcının söylediği gibi birkaç dakika değil en az 48 saat süreyle askıya alır. Konuşmayı bırakın, bankayı kendiniz arayın ve tüm bilgileri netleştirin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x