DEVA’lı Ekmen’den Cumhurbaşkanı Yardımcısına ‘on binlerce avroluk hediye’ sorusu

ANKARA – DEVA Partisi Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Suudi Arabistan ziyaretine katılan bakanlar, milletvekilleri ve kamu görevlilerine verilen hediyeleri gündeme getirdi.

ON BİNLERCE AVROYU BULAN SAATLER, PAHALI HEDİYELER VERİLDİ İDDİASI

Taraflar arasında çeşitli anlaşmaların yapıldığı ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a bir adet TOGG marka otomobil hediye ettiğini ifade eden Ekmen, Suudi Arabistan tarafından da Türkiye’den gelen heyet üyelerine maddi değeri on binlerce avroyu bulan saatlerin ve pahalı hediyelerin verildiğinin iddia edildiğini belirtti.

Üst düzey kamu görevlilerinin, milletvekillerinin ve bakanların almış oldukları hediyelerle ilgili yasal zorunluluğun 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nun 3. Maddesinde düzenlendiğini ifade eden Ekmen, soru önergesinde on aylık net asgari ücreti aşan hediyelerin, hediyeyi alan kamu görevlileri tarafından kendi kurumlarına teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı.

KÖRFEZ TURUNDA HEYETE VERİLEN HEDİYELER SORULDU

Ekmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan şu sorulara yanıt istedi:
-Körfez turunda Türk heyetinde bulunan kamu görevlilerine, bakanlara ve milletvekillerine Suudi Arabistan yetkilileri tarafından herhangi bir hediye verilmiş midir? Verildi ise bu hediyeler nelerdir ve kime/kimlere verilmiştir?
-Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin maddi değeri nedir, bu değer on aylık net asgari ücret tutarından fazla mıdır?
-Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin değeri kanunda belirtilen miktardan fazla ise hediyeyi alan kamu görevlileri, bakanlar ve milletvekilleri hediyeleri kurumlarına teslim etmiş midir? Teslim etmişlerse hangi sürede teslim etmişlerdir?
-Kabul edildiği iddia edilen hediyelerin değeri belirtilen değerden az ise bu hediyeleri alan kamu görevlileri, bakanlar ve milletvekilleri hediyeleri kendi kurumlarına beyan etmişler midir? (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x