Blinken: Netanyahu’ya Gazze’nin yeniden işgal edilemeyeceğini söyledim

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABC World News Tonight programında İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Blinken, Benjamin Netanyahu ile görüşmeleri hakkında da bilgi verdi.

Haaretz’in aktardığına göre, Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Başbakanı’na ‘İsrail’in Gazze’yi yeniden işgal edemeyeceğini’ söyledi. Öte yandan, Blinken, ‘Gazze’de güvenlik sağlanana kadar bir geçiş süreci olması gerekebileceğini de sözlerine ekledi.

Blinken, “Gazze’nin geleceğine gelecek olursak; bize göre, Gazze Filistin yönetimi altında olmalı ve güvenlik de sağlanmalı” diye konuştu.

BLINKEN, BENNY GANTZ VE ŞUKRİ İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, eski İsrail savunma bakanı ve ülkede ‘savaş kabinesi’ olarak adlandırılan ‘Acil Durum Hükümeti’nin üyesi Benny Gantz ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile telefon görüşmeleri yaptı.

AA’nın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Blinken’ın, Gantz ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Görüşmede, Gazze’ye insani yardım ihtiyaçlarının bir an önce ulaştırılmasının öneminin vurgulandığı aktarılan açıklamada, ABD vatandaşları dahil rehinelerin salıverilmesinin ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, “Bakan Blinken, yerleşimcilerin aşırılıkçı şiddetinin artan seviyeleriyle mücadele etmek de dahil Batı Şeria’da gerilimin azaltılması için kesin adımlar atılmasının önemini vurguladı” ifadesine yer verildi. Ayrıca Blinken’ın görüşmede ABD’nin iki devletli çözüme bağlılığını bir kez daha dile getirdiği kaydedildi.

‘FİLİSTİNLİLERİN ZORLA YERİNDEN EDİLMESİNİ REDDEDİYORUZ’

Blinken, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Gazze’deki durumu, sivillerin korunmasının önemini ve Gazze’deki Filistinlilerin zorla yerinden edilmesini reddettiğimizi görüştük” ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze’ye insani yardım akışını sağladığı için Mısır’a teşekkür ettiğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x