AMD, yapay zeka şirketi Nod.ai’yi satın alıyor

HANDE BERKTAN

ABD Kaliforniya merkezli yarı iletken üreticisi AMD, yapay zeka odaklı Nod.ai şirketini satın alıyor. Nvdia’nın yapay zeka yatırımlarının ardından AMD’den de yapay zeka alanında benzer hamle gelmiş oldu.

AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı Vamsi Boppana satın almaya ilişkin “Nod.ai’ın satın alınması, AMD’nin müşterilerine, AMD donanımı için ayarlanmış yüksek performanslı yapay zeka yazılım sağlama becerisini önemli ölçüde artıracak. Yetenekli Nod.ai ekibinin bize katılması, açık kaynak derleyici teknolojisini ilerletme ve AMD ürün portföyünde taşınabilir, yüksek performanslı yapay zeka çözümlerini etkinleştirme yeteneğimizi hızlandıracak. Nod.ai teknolojileri bugün bulutta, uçta ve çok çeşitli uç nokta cihazlarında zaten geniş çapta kullanılıyor.” dedi.

Merkezi Santa Clara’da bulunan Nod.ai, 2013 yılında Anush Elangovan ve Harsh Menon tarafından kuruldu. Elangovan, Google’ın ilk Chromebook ekibinde çalışmış ve Cisco’nun baş mühendislerinden biriydi. Menon daha önce Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafından desteklenen, artık faaliyet göstermeyen elektrikli uçak şirketi Kitty Hawk’ta çalışıyordu.

Nod.ai başlangıçta jest tanıma ve hareket takibi için oyun odaklı cihazlar üretmeye çalıştı. Ancak sonunda yapay zeka model araçlarına yöneldi ve yapay zeka geliştiricilerinin, AMD destekli makineler de dahil olmak üzere veri merkezi ve uç makinelerde çalışacak yapay zeka modellerini manuel olarak optimize etme ve dağıtma ihtiyacını azaltmak için modüller oluşturdu.

AMD’nin rakibi Nvidia, yapay zeka modellerini hızlandırmak için benzer yazılım tabanlı çözümler sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x